Aby siłownia zapewniała pełen komfort i wygodę, zachęcając do regularnych ćwiczeń wielu Klientów, musi posiadać nie tylko maszyny, sprzęt i akcesoria oraz dużą salę - ale również dostosowane podłoże. Ma to ogromny wpływ na funkcjonalność całego obiektu, oferując wiele więcej możliwości i aktywności. Sale sensoryczne, siłownie czy kluby fitness - każda placówka w zależności od przeznaczenia wymaga odmiennego podłoża. Nie jest to łatwy wybór, ponieważ na rynku panuje wiele różnorodnych wariantów. Jaką zatem wybrać matę amortyzującą do siłowni komercyjnej? O tym opowiemy sobie w dzisiejszym artykule.
Guma czy PCV?
Rodzajów mat amortyzujących pod sprzęt jest kilka. Często w klubach fitness i siłowniach wykorzystuje się również podłogi PCV. Jednak w obiektach, w których w grę wchodzą duże ciężary, nie znajdują one zastosowania. Są znacznie mniej wytrzymałe i funkcjonalne niż podłoża gumowe, dlatego nie warto z nich korzystać. Z tego względu najbardziej polecane są maty gumowe.
Rodzaje mat gumowych pod ciężary
Podczas wyboru maty gumowej pod ciężary, należy najpierw odpowiedzieć na kilka ważnych pytań. Pierwszym z nich na pewno będzie jej przeznaczenie - gdyż siłownie zazwyczaj przedzielone są na poszczególne strefy. Pierwszym obszarem będzie miejsce wyznaczone do uprawiania kalisteniki, czyli ćwiczeń z ciężarem własnego ciała. Kolejnym, może być przestrzeń przeznaczona do użytkowania maszyn, takich jak orbitrek, atlas, bieżnia i wiele innych. Trzecim miejscem jest tzw. strefa wolnych ciężarów - czyli powierzchnia, która narażona jest na ogromne obciążenia. Przeznaczona jest do wykonywania takich ćwiczeń jak martwy ciąg, w których wykorzystuje się setki kilogramów, a sztangi i hantle często zrzucane są ze znacznej wysokości. Czym zatem będzie różnić się mata pod bieżnię od maty pod wolne ciężary? Pierwszym z decydujących czynników będzie na pewno jej grubość. Wytrzymałość też ma tutaj nie lada znaczenie, gdyż niektóre ćwiczenia powodują znacznie szybszą eksploatację podłoża.
Mata amortyzująca pod orbitrek i bieżnię - nie wymaga ona tak dużej żywotności ani grubości, jak mata przystosowana do ćwiczeń z dużymi ciężarami, która cechuje się dużo większą gęstością materiału. Rzucanie sztangą lub hantlami wywołują silne uderzenia i bardzo mocne wibracje, których cieńsze maty mogłyby nie wytrzymać, przez co podłoże uległoby zniszczeniu. Zazwyczaj wybierane są tutaj warianty o grubościach 8 lub 10 mm, które są wystarczające do wykonywania ćwiczeń na tego typu maszynach.
Mata amortyzująca do ćwiczeń z dużymi obciążeniami - miejsca wydzielone do wykonywania martwego ciągu i innych treningów, podczas których stosuje się niebywałe obciążenia, muszą być nie tylko wytrzymalsze, ale zapewniać również odpowiednią izolację akustyczną i tłumić wibracje. Z tego powodu najchętniej wybierane są wykładziny kauczukowe, które świetnie tłumią dźwięk i siłę upadku sztangi. Oscylują zazwyczaj w grubościach od 35 mm do aż 80 mm, a wybór nawierzchni pod wolne ciężary zależy od stosowanych obciążeń.
Co jeszcze należy wziąć pod uwagę podczas wyboru rodzaju maty?
Podczas wyboru podłoża na siłownię komercyjną kolejnym bardzo ważnym aspektem, na który należy zwrócić uwagę, będzie rodzaj wykładziny pod względem wymiaru elementów. Warianty są dwa - mata amortyzująca puzzle lub w rolce.
Mata amortyzująca puzzle
Niebywałą zaletą maty w kształcie puzzli jest to, iż składa się z małych elementów, tworząc spójną całość. Oznacza to, iż bardzo łatwo można wyznaczać lub przenosić poszczególne strefy ćwiczeń, bez trudu demontując wykładzinę. Instalacja jest równie prosta - wystarczy połączyć ze sobą wszystkie elementy, a następnie sprawdzić, czy wszystko wyszło równo. Ten rodzaj podłoża jest często stosowany w siłowniach, które przechodzą zmiany - np. dodawanie nowych stref dla wolnych ciężarów, dokupowanie nowych maszyn czy nowa lokalizacja. Łatwy demontaż podłogi w kształcie puzzli umożliwia szybkie zwinięcie jej ze starego budynku i łatwą instalację w nowym miejscu docelowym.
Mata w rolce
Występuje w formie długiego, zwalcowanego materiału. Aby dostosować ją do konkretnej powierzchni, należy przycinać ją do pożądanego wymiaru. Powierzchnia w rolce jest trudniejsza w montażu, niż puzzlowy wariant co oznacza, iż demontaż jest również bardziej czasochłonny. Z tego względu częściej wybierana jest do siłowni o stałym rozkładzie stref treningowych.
Aby odpowiednio wybrać matę do siłowni komercyjnej, należy zwrócić uwagę na wyżej wymienione aspekty i zastanowić się, jakie konkretnie ćwiczenia i maszyny będą występować w obiekcie. Różne aktywności wymagają odmiennego rodzaju podłoża, co sprawia, że aby zapewnić komfort, wygodę i przede wszystkim bezpieczeństwo na optymalnym poziomie, należy dostosować rodzaj i grubość maty do charakteru obiektu.
Nasze wykładziny można zobaczyć w Całej polsceAktualny cennik można uzyskać pisząc do nas na:
info@besttherapy.pl